Jak se zbavit stresu v pracovním prostředí, když stres je všudypřítomný a ovlivňuje pracovní nasazení i produktivitu. Pro udržení zdravého a efektivního prostředí je velmi klíčové stres zvládat a vlastně se ho určitým způsobem zbavit.
Strategie pro HR manažery a personalisty
V tomto článku se zaměříme na různé typy stresu, jejich příznaky a příčiny. Rozebereme možné strategie a řešení „Jak se zbavit stresu“ pro HR manažery a personalisty, kteří mají možnost ovlivnit efektivitu zvládání stresu a podpořit psychickou pohodu zaměstnanců.
Pro lepší představu vzpomeňte na film “Marečku, podejte mi pero!” (1976), kde hlavní postava, dělník Jiří Kroupa, přichází jako padesátník do školních lavic, aby získal maturitu, kterou potřebuje pro kariérní postup. Jiří je pod tlakem očekávání svého šéfa a zažívá silný stres. Jak se zbavit stresu? Povede se mu překonat řadu potíží a kariérní postup realizovat.
Již v článcích https://www.worktest.cz/jak-stres-ovlivnuje-motivaci-zamestanancu/ a https://www.worktest.cz/optimalizujte-vykon-prostrednictvim-stresu/ jsme se zaměřili na téma stresu.
Nicméně důležité je chápat dobře rozdíl mezi škodlivým a pozitivním stresem, protože stres je často vnímán více jako negativní vliv, který nás brzdí a dlouhodobě vyčerpává. V pracovním prostředí však hraje roli i pozitivní stres.
Toto téma podrobně rozebírá i studie, kterou najdete tady v článku: https://www.worktest.cz/stres-vliv-na-motivaci-studie-worktest/
Rozdíl mezi škodlivým a pozitivním stresem
- Distres – známý jako stres škodlivý, tento typ stresu ovlivňuje negativně naše zdraví i výkon. Člověk, který pracuje v prostředí, kdy je na něj neustále vyvíjen tlak a nedostává se mu podpory ze strany vedení, začne dříve nebo později vykazovat známky vyčerpání. Jeho vnitřní pocity jsou úzkostné a postupně se dostane až do fáze syndromu vyhoření. Zaměstnanci pod vlivem distresu vykazují známky nesoustředění a snížené produktivity.
- Eustres – by se dal charakterizovat jako motivátor a pohon, který nutí člověka dostát svého cíle. Pociťuje vzrušení a práce baví.
„Když jsem pracovala ve Švýcarsku, popisovala mi personalistka svoji zkušenost z předchozí pozice. Jako velmi mladou a schopnou ji vedení naložilo velké množství úkolů a ona bez předchozích zkušeností podlehla dojmu, že to musí všechno stihnout. Bohužel však tento tlak přerostl až do situace, kdy každý den zavřela dveře budovy zaměstnavatele a rozbrečela se. Jak se zbavit stresu, když je tak silný, že emoce nejdou udržet? Tenkrát mi vyprávěla svoji zkušenost a já v tu dobu netušila, že v českém prvním zaměstnání prožiju to samé. Naštěstí existují firmy, kde je vedení a systém skvěle nastaven a pracovníci se setkávají jen s pozitivním stresem, který je motivuje k výkonu.“
Identifikace příznaků distresu
Jak jsem v předchozím odstavci naznačila, stres se projevuje jak na bázi fyzické, tak se dostává do vnitřních pocitů člověka.
Mezi časté fyzické příznaky negativního stresu patří:
- únava – ani po delším odpočinku se člověk únavy nezbavuje
- bolesti hlavy – silné a časté bolesti hlavy, které mohou přecházet až do migrén
- napětí ve svalech – bolesti v zádech, zátylku, končetinách
- problémy se zažíváním – nevolnost, bolesti břicha
- spánkové poruchy – nekvalitní spánek, probouzení
- lítostivost – vysoká citlivost na další vjemy, plačtivost
Mezi psychické příznaky negativního stresu patří
- nervozita – pocity úzkosti, neklid, obavy z budoucnosti
- deprese – pocity frustrace, smutku, ztráta radosti ze života
- podrážděnost – sklon ke konfliktům s kolegy
- nižší soustředění – neschopnost se rozhodnout rychle
Aby stres nepřešel až do syndromu vyhoření, je na místě včas rozpoznat negativní druh stresu a najít řešení pro jeho eliminaci. Jak se zbavit stresu, aby se nerozvinuly fyzické zdravotní potíže do chronického stadia.
Příčiny distresu na pracovišti
- Přetížení – mnoho úkolů s neodkladným řešením, které přináší pocit přetíženosti a nemožnost delegovat
- Pocit nekontroly – zaměstnanec nemá vhodné pracovní podmínky pro rozhodování
- Nepodpora ze strany vedení a kolegů – především psychická podpora chybí
- Konflikty – osobní problémy mezi zaměstnanci, drobné naschvály a ignorace kolegy z týmu
- Nejasné požadavky a nedostatek konkrétních cílů
- Prostředí vykazující vysokou hlučnost, nedostatečné osvětlení, zápach nebo chlad z klimatizace – to vše může vyvolávat nesoulad v týmu, protože každý má jiné preference
Strategie pro zvládání stresu na pracovišti
HR management má za cíl vytvořit podpůrné prostředí pro zvládání stresu na pracovišti. Vhodné jsou programy na podporu duševního zdraví, různé wellness programy, školení, spolupráce se specialisty na psychologickou pomoc.
Worktest a další psychodiagnostické nástroje hrají klíčovou roli v tomto procesu. Díky těmto nástrojům mohou HR manažeři a personalisté efektivně identifikovat příčiny stresu, analyzovat individuální potřeby zaměstnanců a navrhnout cílené intervence. Testování pomocí WORKtestu odhalí skryté stresory a poskytne jasný obraz o psychickém stavu zaměstnanců, což umožňuje HR manažerům implementovat strategie pro prevenci a zvládání stresu na míru.
Role HR managementu v řízení stresu
HR management má možnost učinit klíčové kroky pro řízení stresu a jinými slovy řečeno, cílem je snížit distres a zdravě podporovat eustres na pracovišti:
- Individuální rozhovory – pravidelné konzultování s jednotlivými pracovníky pomůže identifikovat a řešit psychický stres v práci, dokáží následně poskytnout cílenou podporu díky znalosti individuálních potřeb
- Workshopy a školení – osvěta pro zaměstnance, aby se naučili správně zvládat stres a zaměstnavatel podpořil jejich duševní pohodu
- Flexibilita podmínek v práci – možnost práce z domova, work-life balance, flexibilní pracovní doba a další benefity na podporu pracovní spokojenosti
- Implementace psychodiagnostických nástrojů jako je například WORKtest a návrhy strategií tzv. na míru, které pomohou jedincům zvládat stres a zvýšit produktivitu
- Podpoření zdravého pracovního prostředí – prostor pro týmovou spolupráci, zavedení zdravých návyků (ovoce a zelenina k dispozici, pohybové aktivity)
- Průzkumy spokojenosti zaměstnanců – získání informací od všech pracovníků, zjištění slabých míst, kde je potřeba zlepšení a bude vhodné zavést příslušná opatření.
Nástroje a techniky pro zaměstnance
Jako HR manažer či personalista oceníte tipy pro zaměstnance, jde o různé nástroje a techniky, které pomohou zvládnout stres a pomohou zlepšit pracovní výkon, protože pracovník bude ve větší psychické pohodě:
- Aktivní zavedení a naučení zaměstnanců techniky pro zvládnutí stresu
- Mindfulness – meditace a techniky mindfulness pomohou zaměstnancům zůstávat i při vypjatých situacích v přítomném okamžiku a díky tomu se tito lidé naučí zvládnout vyšší úroveň stresu.
- Relaxační cvičení – hluboké dýchání, progresivní svalová relaxace, jóga pomohou dlouhodobě i v akutních situacích.
- Pohyb nebo jiná fyzická aktivita – cvičení v posilovně, běh, rychlá chůze – pomohou uvolnit endorfiny a pomoci snížit stres. V dlouhodobém měřítku podporují zdraví a vitalitu.
- Důraz na sebepéči a pravidelný odpočinek
- Sebepéče v podobě vyvážené stravy, dostatku spánku, vyhrazeného času na relaxaci a aktivní odpočinek.
- Regenerace sil – napětí střídá uvolnění a je třeba i v pracovním životě udržovat rovnováhu mezi prací a odpočinkem.
- Využití psychodiagnostických testů pro získání relevantních informací
- WORKtest – psychodiagnostické testy jako je právě WORKtest umožňují zaměstnancům identifikovat důvody a příčiny, které mohou být i skryté
- Testy na stres – odhalí depresivní tendence a úzkosti, poskytnou zásadní informace o psychickém stavu zaměstnanců. Díky odhalení lze včas řešit problémy, které by mohly v budoucnosti nastat.
- Individuální plány a strategie – díky znalosti výsledků testů lze navrhnout včas vhodné strategie například pro klíčové zaměstnance, kteří by jinak v budoucnu řešili vše odchodem z firmy.
Závěr
V pracovním prostředí stres existuje jako jeho přirozená součást. Pozitivní stres vybízí k výkonu a negativní stres může mít v dlouhodobém měřítku fatální důsledky. Lze však najít rovnováhu pro balance a zvládnutí stresových situací. Pro HR manažery jsme v článku nabídli tipy na strategie, jak stres na pracovišti řídit efektivně.
Proaktivní přístup k řízení stresu zlepší pracovní prostředí a podpoří duševní zdraví zaměstnancům. Je to jako puzzle, když se podaří ovlivnit jednotlivce v pozitivním slova smyslu, vznikne ucelený obraz vyšší produktivity celé firmy. Pokud se objeví jedinec, který jako chybějící dílek v puzzle podléhá stresu a dlouhodobě jeho efektivita nedosahuje potřebných kvalit, bude vždy obraz celého týmu neúplný. Na první pohled však tato chybějící částka nemusí být vidět, proto psychodiagnostické nástroje jako je WORKtest mohou významně přispět k růstu efektivity.
Test máte možnost vyzkoušet bezplatně, klikněte níže na tlačítko “Vyzkoušet test” a postupujte dále podle instrukcí. Samotné vyplnění testu zabere cca 15 až 20 minut. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.