Krádež, lhaní a šikana na pracovišti

recruitment
kouč a assessment

Lhaní-krádež-šikana na pracovišti a jejich prevence pomocí Worktest psychodiagnostiky

Prevence je lepší než řešení důsledků

Přijímání nových zaměstnanců do firmy přináší zásadní rozhodnutí a každý majitel firmy i HR manažer chce udělat správnou volbu. Chce zajistit, aby noví členové týmu byli čestní a milí lidé. Je tu však i strach z toho, že přijme osoby s predispozicemi k lhaní, krádežím nebo šikaně.

Na začátku tohoto roku jsem byla svědkem smutného podnikatelského příběhu, kdy majitel firmy zůstal na všechno sám, protože musel propustit všechny své zaměstnance, kteří mu kradli materiál i hotové výrobky ve firmě. Řešil věc s policií a zároveň měl dostát svým závazkům vůči zákazníkům a dodat výrobky.

Do takové situace se podnikatel rozhodně dostat nechce a přitom se jí dá předejít.

Přijetí nevhodných kandidátů může pro firmu znamenat dalekosáhlé důsledky. V tomto článku se zaměříme na to, jak může psychodiagnostika WORKtest pomoci při identifikaci potenciálních problémů a pomůže HR manažerům udělat správnou volbu při výběru nejvhodnějších zaměstnanců.

Vezmeme pod lupu trojici nešvarů: lhaní – krádež – šikana

1. Lhaní na pracovišti

Definice a příklady lhaní v pracovním prostředí:

Jakékoli zkreslení pravdy, které zaměstnanec používá k osobnímu prospěchu nebo vyhnutím se následků můžeme považovat za lhaní. To zahrnuje jak falešná hlášení o pracovní době, vylepšování pracovních výsledků, tak i zatajování chyb nebo šíření nepravdivých informací.

Například zaměstnanec, který nadhodnocuje svůj přínos k projektu, aby získal povýšení nebo člověk, který své chyby zatajuje, aby se vyhnul sankcím.

Jaké důsledky lhaní přináší v rámci týmu

Jakékoli lhaní vede ke ztrátě důvěry a to jak mezi kolegy, tak v rámci mezilidských vztahů.  Lhaní narušuje morálku a dostává ostatní do stresových pocitů. Ostatní členové týmu se následně nemohou spolehnout na kvalitu informací, které dostávají. Výsledný efekt, který lhaní ve svém důsledku přináší je nižší efektivita a celková produktivity.

Prevence lhaní s pomocí WORKtest psychodiagnostiky

WORKtest psychodiagnostika umí odhalit predispozice ke lhaní u stávajících i potenciálních zaměstnanců. Pomocí jednoduchého testu, který funguje na bází podvědomí, ukáže jasné tendence ke lhaní, pokud u jedince jsou. Odhalit charakterové rysy i osobnostní predispozice se ve výsledném efektu majitelům firem i HR manažerům vyplatí. Kdo by chtěl mít v týmu lidi, kteří zkreslují pravdu? Získání objektivních dat přináší velkou konkurenční výhodu a umožňuje přijetí informovaných rozhodnutí při výběru zaměstnanců. Udržení zdravé a produktivní firemní kultury přináší firmě budoucnost.

2. Krádež na pracovišti

Krádež na pracovišti může mít různé podoby. Může se jednat o fyzické zcizení předmětů (jak vybavení firmy, tak materiálu nebo i výrobků), lze však krást i čas nebo intelektuální vlastnictví. Podívejme se na to detailněji:

  • Materiální krádeže – odnášení firemního majetku, jako jsou kancelářské potřeby, elektronika, materiál, suroviny, výrobky.
  • Časové krádeže – zaměstnanci, kteří ve skutečnosti nepracují a neplní své povinnosti, práci jen předstírají, tráví pracovní čas osobními záležitostmi nebo falšují pracovní hodiny.
  • Krádeže intelektuálního vlastnictví – nápadů, duševního vlastnictví, technologických vynálezů nebo jakékoli další zneužívání firemních informací.

Důsledky krádeží pro firmu:

  • Finanční ztráty – hodnota zcizených předmětů, ušlé zisky, zvýšené náklady na zabezpečení.
  • Zhoršení morálky v týmu – pokud jsou krádeže přehlíženy, může to vést ke zhoršení atmosféry v týmu, ostatní zaměstnanci mohou být následně motivováni k podobným činům. Vzniká nedůvěra mezi zaměstnanci.
  • Snížení produktivity – časové krádeže přímo ovlivňují produktivitu, to může  zpomalit dokončení projektů a přináší negativní důsledky v oblasti zisků a výkonu firmy.
  • Právní rizika – především u intelektuálních krádeží mohou vést tyto krádeže k právním sporům a dalším potížím.

Role WORKtestu v identifikaci predispozic  zaměstnanců ke krádežím:

WORKtest psychodiagnostika dokáže změřit tendence ke krádežím. Určí rizikové jedince, kteří maji dané charakterové vlastnosti se sklony ke krádežím. Výhodou použití WORKtestu při výběrových řízení:

  • Identifikace rizikových faktorů – objevení osobnostních rysů spojených s nečestností, nízkou morálkou a sklony ke krádežím.
  • Prevence je levnější než řešení následků – pomáhá eliminovat kandidáty s vysokým rizikem neetického chování.
  • Zlepšení firemní kultury – tým sestavený z kvalitných jedinců má vyšší šance na úspěch, díky podpoře příjemné atmosféry se buduje důvěra a poctivost.
  • Úspora nákladů vydaných v budoucnu – předcházení finančním ztrátám v důsledku řešení krádeží, nižší náklady na bezpečnostní opatření.

Díky použití WORKtestu při náboru zaměstnanců mohou HR manažeři a personalisté zajistit, že jejich firma bude uchráněna před krádežemi uvnitř firmy a pracovní prostředí si udrží bezpečnou a produktivní vlnu.

3. Šikana na Pracovišti

Oblast šikany je velmi rozsáhlá, často se může vkrást do firemní kultury velmi pozvolna a zůstává skrytá po dlouhé roky. Přináší tlak jak na oběti šikany, tak i na celou organizaci. S pomocí WORKtestu lze identifikovat jedince, kteří mají tendence k šikaně. Tématu šikany na pracovišti se věnuje podrobněji článek: Šikana na pracovišti – jak zajistit bezpečné a příjemné pracovní prostředí

Význam Psychodiagnostiky WORKtest

WORKtest dokáže posoudit na základě získání  informací z podvědomého vnímání různé psychologické parametry, osobnostní rysy, motivace, schopnosti a hodnoty jednotlivce. Worktest by se dal přirovnat k rentgenu mysli, který odhalí a ukáže jasně to, co se spíš jen tuší. Mít tyto informace objektivně podložené znamená pro HR manažery velkou pomoc v odhalení jedinců, kteří tým nahlodávají.

WORKtest hodnotí:

  • osobnostní rysy
  • motivace
  • sklon k agresivitě  a konfliktům
  • etické hodnoty
  • sebedůvěra a sebeovládání

Výhody pro HR manažery při používání WORKtestu při převenci lhení krádeží i šikany

  • prevence a identifikace rizikových zaměstnanců – jedince s vysokými predispozicemi již při náboru vyřadí ze seznamu
  • zlepšení náborového procesu – získání informací o osobnosti, která se následně lépe hodí do týmu
  • programy pro stávající zaměstnance – vytvoření speciálních programů, které pomohou v prevenci 
  • kvalitní firemní kultura – vytváření transparentní firemní kultury
  • Monitoring a hodnocení – sledování a vyhodnocování pokroku  zaměstnanců, motivace ke zlepšení

Závěr

Psychodiagnostické testy WORKtest pomáhají HR manažerům posoudit osobnostní a další rysy každého zaměstnance. Dokáže identifikovat rizikové jedince již při náboru, pomáhá  zlepšit náborový proces a vytvářet kvalitní firemní kulturu. Je účinný v prevenci neetického chování a snížení budoucích finančních ztrát. Pomáhá při monitoringu a hodnocení pokroku zaměstnanců, což přináší zvýšení motivace a efektivity v týmu.

WORKtest poskytuje HR manažerům účinný nástroj pro identifikaci i prevenci lhaní, krádeží a šikany na pracovišti. Ve výsledku se zasluhuje o vyšší spokojenost a produktivitu zaměstnanců. Vyzkoušejte si test nebo zavolejte pro bližší informace.

Česká verze

English version

Русская версия