🔥 Testy pro veřejnost – dospělí, studenti, žáci, podnikatele, partnerské vztahy
Syndrom vyhoření neboli burn-out je onemocnění, které se šíří mezi zaměstnanci napříč obory. A bohužel se šíří čím dál víc živelně. Snižuje kvalitu života, vede k nadměrnému požívání návykových látek a k obrovským problémům na pracovišti i doma. Obecně se o vyhoření mluví nejčastěji v souvislosti s ženami a profesemi, kde se pracuje s lidmi. Ale není to zdaleka pravidlo.
Najednou se častěji hádáte a podráždí vás věci, které vás před časem nerozhodily? Vnímáte projevy sklíčenosti a pocity bezmoci? Zapomínáte a nemůžete se soustředit? Opakovaně se vracíte k už vyřešeným věcem? Ano, to jsou typické signály vyhoření. Na fyzické schránce se pak projevuje především poruchami spánku, nechutenstvím, srdečními a zažívacími obtížemi a na psychické stránce se projevují nejčastěji ty pověstné „depky“, skleslost, apatie s pocitem, že se jednoduše nemůžete nahodit.“
Na mentální úrovni se začne vyskytovat prokrastinace či ponechávání věcem tzv. volný průběh: „Jo, jo, pak to udělám, vím o tom…“ Znáte, že? Vyhoření je signálem k načerpání energie.