Prokrastinace – význam jejího odhalení a prevence je vysoký jak pro tým a celou firmu, tak i pro jednotlivce. Ze zkušeností firem víme, že prokrastinace může pro firmu znamenat v dlouhodobém horizontu problém. Vedení firmy ruku v ruce s personalisty se ocitají před otázkou prokrastinace, jak se jí zbavit a jak jí předcházet.
Prokrastinaci v pracovním prostředí poměrně zřetelně zobrazuje film “Office Space” (1999), který režíroval Mikea Judgea. V tomto filmu hlavní postava Peter Gibbons pracuje v korporátním prostředí ve firmě Initech. Ve filmu se objevuje i scéna, kte je krásně vidět jeho postoj k práci a jeho prokrastinace. Peter navštěvuje terapeuta a svěruje se mu, že není spokojený se svým pracovním životem a prokrastinuje.
Doslova říká: “Každý den jdu do práce a dělám jen minimum potřebného, abych nebyl vyhozen. Trávím většinu času tím, že es snažím vypadat zaneprázdněně. Když můj séf přijde, předstírám, že pracuji, ale ve skutečnosti jen zírám do obrazovky nebo se flákám.”
Tato scéna jasně ilustruje, že zaměstnanec, který prokrastinuje:
Scéna z tohoto filmu jasně ukazuje, jaký dopad přináší prokrastinace, která vede k neefektivnosti a zároveň k nespokojenosti. Pro HR a personalisty toto může být významným poznatkem při nastavování strategií při řešení podobných problémů ve firmě.
Psychodiagnostické nástroje jako je WORKtest mohou pomoci identifikovat zaměstnance s tendencí k prokrastinaci a poskytnout jim podporu k jejímu překonání. S pomocí testu a rešerše okamžitě poznáme, kde se zaměstnanci potýkají s prokrastinací.
Zaměstnanec začne prokrastinovat z různých důvodů, proto je pro HR a personalisty obzvlášť důležité pochopit význam a správnou definici prokrastinace.
Prokrastinace ovlivňuje jak pozice kancelářské tak i manuální. Ovšem u fyzicky vykonávané práce je nedostatečně odvedený výsledek práce lépe odhalitelný než u práce duševní.
Lidé prokrastinují například z důvodu obav z neúspěchu, mají strach, že cílený výsledek nedosáhnou, proto odkládají jeho splnění.
Lidé mohou vykazovat také i malou motivaci nebo si špatně zorganizují čas a věnují se v první řadě nedůležitým činnostem a ty zásadní úkoly odsunou.
HR a personalisté ve spolupráci s vedoucími pracovníky potřebují identifikovat příčiny prokrastinace, aby dokázali snadněji nalézt řešení. Vhodné je:
Cílem personalistů i vedení firmy jsou proaktivní zaměstnanci s efektivním přístupem k práci.
Pokud jste viděli film “Ďábel nosí Pradu”, tak v tomto filmu hlavní postava Andrea příkladně demonstruje výjimečné pracovní nasazení a iniciativu. Například dostane úkol získat nepublikovaný rukopis knihy “Harryho Pottera”. Tento úkol je velmi těžký, ale ona to dokázala, udělala maximum a rukopis dostala na stůl své šéfové. Tato scéna ukazuje jasný opak prokrastinace, tedy:
Rozklíčování potenciálu jednotlivců se dá zjistit. Pro snadnější rozpoznání hranic efektivity existují metody měření a WORKtest patří k významným pomocníkům personalistů při odhalování skrytého potenciálu zaměstnanců.