Vlastnosti sexuálního chování uživatelů sociální sítě Facebook
Poznámka: grafické a tabulkové zobrazení výsledků studie je uspořádáno v PDF souboru zde.
V rámci našeho výzkumného programu od 12. do – 31. 10. 2018 námi byla provedena krátká studie o sexuálním chování mezi uživateli sociální “Facebook“. Pro výzkum byla použita online platforma. Celkem bylo dotazováno 376 lidí ve věku od 18 do 47 let (Průměr – 25, Směrodatná odchylka – 6.12), z nichž bylo 97 mužů a 279 žen. Vzhledem k složení vzorku lidí lze říci, že data mohou být reprezentativní poměrné skupiny uživatelů sítě “Facebook“, kteří se zajímají o téma sexuality, kdy muži zastupují 26 % a ženy 74 % respondentů, z čehož ženatých/vdaných bylo 16 % ve vztahu 49 % a svobodných 35 %.
Respondentů jsme se zeptali na následující otázky a musel se rozhodnout mezi odpovědi na stupnici od 1-10.
Otázky dotazníku:
Mám sklony flirtujícího svůdce a provokatéra
Ztotožňuji se s lidmi, kteří prožívají radost ze sexuálních aktivit, ale především vidí v sexu prostředek eliminace napětí či frustrace, která je odvádí od plnění kreativních úkolů
Souhlasím s monogamií a sexuální věrnost považuji za jednu z nejdůležitějších hodnot v manželství/partnerství
Ztotožňuji se s lidmi, kteří nevnímají sex pouze jako akt či akci, která uvolňuje napětí, ale sex je pro ně múzou, radostí, tvořivostí s fantazií a projevem vlastní individuality
Patřím k lidem s vyšší sexuální aktivitou
Ztotožňuji se s lidmi, kteří sex vnímají v nejširším slova smyslu jako manželskou povinnost
Patřím mezi lidi, kteří vyhledávají virtuální sex
Sex vnímám jako každodenní potřebu k životu
Součástí výzkumu byla provedená srovnávací analýza rozdílů mezi těmito skupinami: muži-ženy, rodinný stav (svobodný/svobodná, ve vztahu, ženatý/vdaná) a věk. Pro srovnání výsledků podle věku jsme použili koncept „Generace”, který navrhli William Strauss a Neil Howe (Generace X, Generace Y, Generace Z).
Pro analýzu významu rozdílů mezi skupinami respondentů jsme použili neparametrická kritéria: Mann-Whitney U Test (pro 2 skupiny) a Kruskal-Wallis H test (pro 3 skupiny). Výsledky, které jsou dále prezentovány, jsou smysluplné na úrovni p < 0,05.
Mezi muži a ženy nejsou rozdíly odhaleny ve vztahu k následujícím aspektům sexuálního chování:
Sklon být flirtujícím svůdcem a provokatérem.
Ztotožnění se s lidmi, kteří prožívají radost ze sexuálních aktivit, ale především vidí v sexu prostředek eliminace napětí či frustrace, která je odvádí od plnění kreativních úkolů.
Lidí souhlasí s monogamií a sexuální věrnost vnímají jako jednu z nejdůležitějších hodnot v manželství/partnerství.
Ztotožňují se s tím, že sex nevnímají jen jako akt, který uvolňuje napětí, ale sex je pro ně múzou, radostí, tvořivostí s fantazií a projevem vlastní individuality.
Ztotožňují se s lidmi, kteří sex vnímají v nejširším slova smyslu jako manželskou povinnost.
Statisticky významné rozdíly jsou u mužů, který vyšší mírou hodnotí následující typy sexuálního chování:
Muži si připisují vyšší sexuální aktivitu
Muži více vyhledávají virtuální sex
Muži vnímají sex jako každodenní potřebu k životu.
Jediná otázka našeho dotazníku, která ukázala statisticky-významné rozdíly v odpovědích respondentů s různým rodinným postavením byla otázka ohledně sexuální aktivity. Získané výsledky lze vidět na obrázku níže. Nejvyšší sexuální aktivitu označují osoby ve vztahu, menší míru označují osoby v registrovaném vztahu (ženatý/vdaná) a nejméně zastoupená míra je svobodných jedinců.
Pro analýzu vazby věku a názorů na sexuální chování jsme použili koncept generace X, Y, Z, přičemž za generaci je označovaná sociálně diferencovaná skupina osob (Velký, 1996).
Generace X jsou jedinci narození v období let 1965-1980, generace Y, narození 1981-2001 a generace Z, jsou jedinci narození od roku 2002 do současnosti. Každá z těchto generací má specifické vlastnosti, hodnoty, společenské normy, a způsoby chování.
Největší rozdíly jsme zaznamenali v reakcích na náš dotazník mezi skupinami lidí z různých generací.
Zájem o flirtování se zvyšuje s věkem. Současně se zvyšuje víra, že sexuální věrnost je důležitou hodnotou v manželství/partnerství, jak ukazuje následující graf.
Statisticky významný rozdíl mezi generacemi a potvrdil známou skutečnost, že s věkem klesá každodenní potřeba sexu.
Zobrazení statisticky významných rozdílů mezi skupinami jsou uvedeny v *.pdf souboru. Studie naznačila, že rodinný stav nemá toliko vliv jako pohlaví a generace.
Náš dotazník zahrnoval otázky, které umožnily nahlédnout do typů motivace sexuálního chování označených jako: Konzervativní, Kreativní, Genitální a Stabilizační typy (G. Vasilchenko).
Stručně lze tyto typy motivace chování popsat takto:
Stabilizační typ – je charakteristický pro osoby s nižší sexuální aktivitou. V tomto případě je sexuální aktivita zaměřena na udržování duševní rovnováhy a regulačního procesu (homeostázy), prostřednictvím zmírnění sexuálního napětí. Sexuální aktivita je ve většině případů procesem uvolnění a vlastní relaxace.
Kreativní (hrací) typ – je charakteristický harmonickou kombinací romantické a sexuální touhy. Tato skupina jedinců ráda komunikuje i o sexuálních tématech, jsou demonstrativní v projevu ve snaze překvapit partnera, mají sklon k nejrůznějším praktikám s vnějšími efekty, do kterých přinášejí hry a fantazii či originalitu.
Konzervativní (konvenční) typ – je charakteristický standardním až monotónním sexuálním chováním. Pro tyto tipy je charakteristický standardní typ sexuálního chování, omezující vnějších projevy emocí, pocitů a nápaditosti.
Genitální typ – je charakteristický průbojností až určitou mírou „brutality“ v sexuálním chování vyznačující se slabší diferenciací fyzické či emoční vazby ve vztahu s partnerem. Klíčovým, či dostatečným motivem pro pohlavní styk je přítomnost erekce. Pojmy, touhy, vzrušení a erekce se spojí v jedno.
Rozdíly hodnocení každého typu motivace sexuálního chování naznačují, že u mužů je genitální typ chování vyšší než u žen (muži 6,41 proti ženy 4,56 na stupnici 10). Podle jiných typů motivace chování nejsou rozdíly statisticky významné. V rámci skupin mužů a žen se preferované typy motivace sexuálního chování nacházejí v stejném pořadí: Kreativní typ, Genitální typ, Stabilizační typ, Konzervativní typ. Rozdíl je v tom, že u mužů převládají dva typy sexuálního chování: kreativní a genitální. Stabilizační a konzervativní typy chování nedosahují vysokých hodnot. U žen převládá jeden typ sexuálního chování, kreativní. Jiné typy motivace sexuálního chování (genitální, stabilizační a konzervativní typy chování nedostávají vysokých hodnot.
Interkorelace mezi odlišnosti sexuálního chování a věkem (N = 376) jsou uvedeny v *.pdf souboru.
Z výsledků je patrné, že:
S věkem se snižuje vnímání sexuální věrnosti jako jedné z nejdůležitějších hodnot a sex jedinci vnímají jako každodenní potřebu k životu.
Lidi, kteří vyhledávají virtuální sex se domnívají, že mají vyšší míru sexuální aktivity; ztotožňují se s lidmi, kteří především vidí v sexu prostředek eliminace napětí či frustrace. Takoví jedinci se vyznačují sklony flirtujícího svůdce a provokatéra. Rovněž se neztotožňují s lidmi, kteří sex vnímají jako manželskou povinnost, monogamií a sexuální věrnost nepovažují za jednu z nejdůležitějších hodnot vztahu.
Vzhledem ke specifikaci vzorku respondentů, kteří se zúčastnili průzkumu, můžeme mluvit o validitě (platnost) závěrů uživatelů sociální sítě Facebook, kteří se aktivně zajímají o téma sexuální chování.
Závěrem, lze na základě výzkumu konstatovat, že:
Statisticky významní jsou muži, kteří více než ženy hodnotí postoje sexuálního chování, kdy si více připisují vyšší míru sexuální aktivity a ztotožňují se s lidmi vyhledávající virtuální sex, a ten vnímají jako každodenní potřebu života.
Rodinný stav má vliv na sexuální aktivitu. Nejvyšší sexuální aktivitu označují osoby ve vztahu, menší při registrovaném vztahu a nejméně u ženatých, vdaných.
U mužů je statisticky významný genitální typ chování vyšší než u žen.
V rámci skupin mužů a žen se preferované typy motivace sexuálního chování nacházejí v stejném pořadí: kreativní typ, genitální typ, stabilizační typ, konzervativní typ. Muži preferují dva typy motivace sexuálního chování, kreativní a genitální, přičemž stabilizační a konzervativní typy chování nedosahují vysokých hodnot. Ženy preferují jeden typ motivace sexuálního chování, kreativní.
S věkem se snižuje vnímání sexuální věrnosti jako jedné z nejdůležitějších hodnot a sex jedinci vnímají jako každodenní potřebu k životu.
Jedinci vyhledávající virtuální sex si připisují vyšší míru sexuální aktivity a sex berou jako prostředek eliminace napětí či frustrace; řadí se do skupiny se sklony flirtujícího svůdce a provokatéra. Neztotožňují se s jedinci monogamie, sexuální věrnost nevnímají jako důležitou hodnotu ve vztahu.
Zdroje: 1. Obecná sexopatologie, ed. G.S. Vasilchenko. Moskva, 2005. С. 160-163. 2. Velký sociologický slovník. Praha: Karolinum, 1996. ISBN 8071843113.
Spravovat souhlas s cookies
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.