🔥 Nejprodávanější psychodiagnostika nově i pro veřejnost
Datum: 19. 11. 2012
Autor: Mgr. Eva Urbanová
Konference: Korupční prostředí v ČR – geneze, závazky, strategie. Proběhla pod záštitou Mgr. Karolíny Peak dne 13. 11. 2012 na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha, o.p.s.
Korupce a korupční jednání jsou fenoménem dnešní doby. Tato témata jsou nyní probírána napříč politickým spektrem a státní správou, ale ani soukromý sektor není výjimkou. O korupci se denně mluví a píše.
„Boj s korupcí je nekonečný boj s náturou člověka, korupce je reálně neměřitelná“, řekla místopředsedkyně vlády Mgr. Karolína Peak.
„Ano, s tím mohu souhlasit, ale důsledky korupce jsou katastrofické, korupci nezpůsobuje systém, procesy ani stroje, ale lidský činitel“, sdělila Mgr. Eva Urbanová. Korupci nevymýtíme, ale můžeme ji účinně regulovat tím, že klíčové manažery, státní úředníky a politiky přinutíme k odpovědnosti a začneme prověřovat účinným psychodiagnostickým nástrojem jejich odolnost vůči korupčnímu chování. Korupční jednání začíná v hlavě člověka, je nutné zaměřit pozornost na mapování a měření korupčního chování, nikoliv predikovat důsledky a čekat na to, do jaké příčky se každoročně propadneme. Korupčnímu jednání můžeme předcházet, nestačí jen o něm mluvit!
Závěrem bych uvedla, že korupci nelze vymýtit, je datovaná od 13. století, kdy se hojně vyskytovala ve sdruženích označovaných jako cechy. Lze ale účinným způsobem regulovat její dopady, zaměřit se na testování rizikového chování jednotlivců i skupin, předcházet drahým důsledkům, které jsou v současné době vyčísleny v mnoha miliardách. Máme dlouholetou zkušenost s testováním v soukromé sféře, proto je nutné přimět především politiky k odpovědnosti vůči korupci, jak sám uvedl i zástupce Nadačního fondu proti korupci.